Obec Liboš

Aktuálně se nacházíte zde

Obsah stránky

Církev

Kaple v Liboši byla vystavěna v roce 1732 a zasvěcena byla „Povýšení svatého kříže'. V průběhu let byla opravována střecha a doplněn obraz. Za první světové války byl vojáky sebrán z kaple bronzový zvonek. Roku 1918 byl v ocelárně v Řepčíně objednán do kaple ocelový zvonek. Při opravě střechy v roce 1927 darovali manželé Štěpán a Terezie Loutočtí nový zvonek.

Farní úřad v Hnojících konal v kapli bohoslužby jedenkrát ročně v neděli po svátku Povýšení sv. kříže (po 3.květnu). Boží muka byla postavena v roce 1865, dne 1. října 1893 byl hnojickým děkanem posvěcen nový pískovcový kříž. Událost provázela slavnost, na níž účinkoval i spolek „Slavomír'.

Zachované církevní stavby jsou i dnes pravidelně opravovány a udržovány, aby i v dalších stoletích promlouvaly k našim potomkům. Až do převratu v roce 1918 bylo veškeré obyvatelstvo vyznání římskokatolického. Po roce 1918 začali v obci jednotlivci vstupovat do nově založené církve československé. Po neshodě mezi zakladateli pak vznikla církev pravoslavná.

Příslušnost pro občany vyznání římskokatolického byla k farnosti v Hnojících. Na hnojickém hřbitově pochovávali i své mrtvé. Pravoslavní příslušeli k farnosti do Štěpánova, příslušníci církve československé do Šternberka.

V roce 1956 píše kronikář, že 2/3 obyvatel Liboše se hlásí k náboženství římskokatolickému a 1/3 k pravoslavnému a československému náboženství. Jelikož je obec stavebně spojena se Štěpánovem, chodí občané většinou do kostela do Štěpánova, na hřbitově ve Štěpánově pochovávají.

BoziMukaV.jpg
KapleLibosV.jpg

Patička stránky

Webové stránky pro obce provozuje Obce na webu s.r.o. | copyright © 2023 Obec Liboš | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek | RSS | Tisk | Textová verze | Administrace